کلیدی ترین نکات در مراقبت های بعد از پروتز چانه

با توجه به اینکه آناتومی بدن و شرایط جسمانی افراد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است ، مدت زمان ریکاوری و رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه ، برای عموم یکسان نمی باشد. با این حال توصیه های کلی نیز وجود دارد که شما با رعایت آن ها می توانید ، نیمی از روند بهبود خود را با سرعت زیادی طی کنید. ما اینجاییم تا در این مقاله آگاهی شما را در این زمینه بالا ببریم پس تا انتها همراه ما باشید.

 

مراقبت های بعد از پروتز چانه - دکتر طهماسبی

 

چگونه ورم بعد از عمل پروتز چانه را کاهش دهیم ؟

نگرانی در رابطه با تورم و کبودی ایجاد شده در صورت و گردن بعد از جراحی بیهوده است ؛ زیرا این عارضه غیر قابل پیشگیری بوده و به دلیل برش های ایجاد شده بر روی پوست چانه آشکار می شود. حال چطور می توانیم با رعایت مراقبت های بعد از عمل پروتز چانه روند بهبود کبودی ها را تسریع ببخشیم؟ پیشنهاد ما به شما رعایت این دو نکته است :

 

 • اولا شما باید به نحوه استراحت خود توجه ویژه ای داشته باشید ، به گونه ای که در زمان دراز کشیدن سر خود را بالاتر از قفسه سینه و سایر اعضای بدن قرار دهید. برای اینکار از چند بالش کمک گرفته و طاق باز بخوابید.
 • دوما استفاده از کمپرس یخ از 24 تا 48 ساعت بعد از عمل برای کاهش تورم و سفتی چانه موثر است. می توانید آن را تا چند دقیقه بر روی لب و چانه قراردهید ؛ اما فراموش نکنید که استفاده افراطی از آن نتیجه عکس را به همراه دارد.

برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه چه غذاهایی مصرف کنیم؟

از دیگر سوالات رایج میان متقاضیان عمل پروتز چانه این است که چه نوع غذاهایی بعد از جراحی بهتر است مصرف شود؟ آیا محدودیت هایی در تغذیه فرد وجود دارد ؟ پاسخ ما به شما بله است ؛ زیرا تجربه نشان داده است که افرادی که نقش تغذیه سالم را در مراقبت های بعد از عمل پروتز چانه جدی گرفته اند، زودتر از سایرین دوران نقاهت خود را طی کرده اند. حال نیاز نیست که از رژیم غذایی طاقت فرسایی پیروی کنید ، تنها کافیست به این سه نکته توجه کنید :

 

 • مصرف مایعات از 1 تا 2 روز بعد از جراحی برای شما مفید است ، در نتیجه تا چند ساعت بعد از انجام این پروسه مصرف نوشیدنی های خنک را فراموش نکنید.
 • دمای مواد غذایی مصرفی بسیار مهم است در نتیجه برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه ، از 6 الی 8 هفته بعد از عمل هیچ نوع مواد غذایی داغ را نخورید.
 • جویدن میوه ها و سبزیجات سفت برای شما خطر بزرگی محسوب شده و ممکن است به بخیه ها فشار وارد کند ، در نتیجه مصرف ذرت بوداده یا هویج تا مدتی ممنوع است.

 

در پایان باید اظهار کنیم که برای اطلاع کافی از غذاهای مفید ، مشاوره با پزشک متخصص بهترین گزینه است بنابراین تنها به رعایت این نکات اکتفا نکرده و با خیال راحت سایر سوالات خود را از پزشک بپرسید.

7 نکته از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه را بشناسید!

در این بخش می خواهیم شما را با 10 نکته از مهم ترین مواردی که در مراقبت های بعد از عمل پروتز چانه مهم تلقی می شوند آشنا سازیم :

 

 1. صحبت کردن طولانی مدت ، خم کردن سر و انجام فعالیت های فزیکی شدید ، تورم و درد را برای شما ایجاد می کند ، در نتیجه تا مدتی به این موارد توجه داشته باشید.
 2. تماس مستقیم نور آفتاب به نواحی تحت جراحی ، تا 6 بعد از عمل خطرناک بوده و می تواند نواحی زخم شده را تیره تر کند. حال در صورتی که ناچار شدید پیش از این زمان در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید ، از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.
 3. به بهداشت برش های ایجاد شده زیر پوست چانه توجه داشته باشید. پاسنمان ها را هر چند ساعت یکبار عوض کرده و روزی 4 بار نواحی برش خورده را با محلول پراکسید هیدروژن تمیز کنید. استفاده از پماد های آنتی بیوتیک نیز در این زمان می تواند کمک کننده باشد ؛ بنابراین مصرف آن ها را جدی بگیرید.
 4. از مصرف هرگونه دارو و مکمل های گیاهی که منجر به رقیق شدن خون می گردند خودداری کنید ، به عنوان مثال داروهایی نظیر ایپوپروفن و آسپرین در این دسته قرار دارند.
 5. به یاد داشته باشید که استراحت مطلق بعد از عمل به هیچ عنوان توصیه نمی شود ؛ زیرا اینکار تنها کبودی و تورم را افزایش خواهد داد.
  فعالیت های بدنی آرام برای شما خطری ندارد ، در نتیجه می توانید به آرامی در منزل راه بروید.
 6. شاید با خود بیندیشید که برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه تا مدتی نمی توانید به بهداشت دندان های خود توجه کنید ؛ اما اینگونه نیست ؛ زیرا در هفته اول استفاده از دهانشویه برای شما ممنوعیتی نداشته و پس از مدتی نیز می توانید با مسواک نرمی همانند گذشته دندان های خود را تمیز کنید.
 7. استفاده از محصولات آرایشی تا یک هفته برای شما ضرر داشته و پس از آن باید به گونه ای استفاده شوند که به تماسی با نواحی زخم شده نداشته باشند.