شرایط عمومی رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی
شرایط عمومی رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی
بهمن ۱۰, ۱۳۹۵
جراحی بینی استخوانی و گوشتی
جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی به زبان ساده
بهمن ۱۰, ۱۳۹۵

سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی چیست؟

سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی چیست؟

سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی چیست؟

جراحی تیغه بینی, سپتوپلاستی
سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی جراحی است که برای اصلاح انحراف تیغه وسط بینی انجام میشود.این عمل از داخل بینی انجام می گیرد و هیچگونه جای جراحی روی  صورت و بینی باقی نمی ماند . فقط برش کوچکی در قسمت داخل بینی روی مخاط ایجاد شده و از ان طریق قسمتهای میانی غضروف و استخوان که باعث انسداد شده را خارج کرده و بعد از تغییر شکل دادن و صاف کردن مجددا” به محل اصلی خود برمیگردانیم.محل برش با بخیه های قابل جذب دوخته میشود.

در انحراف بینی (Septal Deviation) معمولاً کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی است و تاثیری روی شکل ظاهری بینی نمی‌گذارد.

تیغه بینی دیواره ای است که فضای داخل بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می کند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی است . تیغه بینی نیز مانند سایر اجزای دستگاه اسکلتی تا پایان بلوغ رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود . چندین مرکز غضروف سازی واستخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود . ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی بینی نیز می تواند موجب انحراف بینی شود.

امکان بر طرف کردن همزمان انحراف تیغه بینی و کجی بینی وجود دارد و   بهتراست که این دو عمل با هم انجام شوند تا نتیجه بهتری حاصل گردد . سپتوپلاستی ( انحراف تیغه بینی ) را میتوان همراه جراحی آندوسکوپی سینوسها ، جراحی پولیپ بینی و کوچک کردن شاخکهای بینی نیز انجام داد.

یکی از شایع ترین عمل های جراحی بینی ، عمل انحراف تیغه بینی است که یک جراح گوش و حلق و بینی میتواند با عمل انحراف تیغه بینی این مشکل را برطرف نماید .  هر چند انحراف تیغه بینی ممکن است به علت هیپرتروفی  آدنوئید ، هیپرتروفی شاخک و آلرژی که اغلب هر دو طرف بینی بسته میشود ، گاهی اوقات انحراف تیغه  بینی در یک سمت نمایان میگردد . انحراف تیغه بینییک طرفه رایج تر است و مشکل افراد بیشتری می باشد . ممکن استانحراف تیغه بینی یک طرف باشد ولی به دلیل شدت انحراف تیغه بینی این انحراف به  طرف دیگر هم آسیب رسانده و مانع عبور صحیح هوا از سوراخ های بینی گردد . گاهی اوقات، انحراف ممکن است آنقدر شدید باشد که بلوک سینوس منجر به عفونت های مکرر سینوس گردد  . انحراف تیغه بینی میتواند منجر به درد شدید  و همیشگی و همچنین فشار بر روی گونه و اطراف چشم گردد . افرادی که انحراف تیغه بینی دارند بیشتر در معرض خون دماغ شدن هستند و این موضوع بیشتر برای این دسته از افراد اتفاق می افتد .
گاهی اوقات، انحراف تیغه بینی می تواند کاملا آشکار بوده و بدون معاینه قابل مشاهده باشد . بیشتر اوقات، انحراف تیغه بینی در قسمت های بالاتر و داخل  بینی نهفته هستند و این امر باعث نمایان نبودن انحراف میگردد . در این مدل ازانحراف تیغه بینی تنها راه تشخیص آندوسکوپی است و میتوان با آندوسکوپ این مشکل را مشاده و تشخیص داد . انحراف تیغه بینی چه نمایان باشد و چه پنهان باشد راه تنفس را بسته و تنفس را با مشکل مواجه میکند .
تنها راه درمان انحراف تیغه بینی عمل جراحی انحراف تیغه بینی می باشد و  این عمل تا زمان بلوغ کامل بیمار توصیه نمیشود زیرا بینی در حال رشد بوده و ممکن است این انحراف دوباره بازگردد . انحراف تیغه بینی مشکلی در آناتومی  بدن است و با دارو و اسپری نمیتوان آن را درمان کرد . در بعضی از موارد دارو ها کمک میکنند تا تورم بینی کم شده و راه تنفسی بهتر شود ولی این روش موقتی است و راه کار نهایی نخواهد بود . این داروها عبارتند از اسپری های استروئیدی بینی و سایر داروهای ضد حساسیت از این دست داروها هستند که روش های موقتی هستند .

مراحل عمل سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی به شرح زیر می باشد :

مرحله 1:
یک برش کوچک در داخل بینی ایجاد شده و پوشش مخاطی با دقت به دور از سپتوم در یک طرف برداشته شده است.

سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی

مرحله 2:
پوشش مخاطی بینی را جدا کرده و در طرف دیگر قرار میدهیم و کار برش تیغه بینی آغاز میگردد.

سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی

مرحله 3:
سپتوپلاستی انحراف تیغه بینی در حال حاضر از لحاظ جسمی حذف شده است . حذف کامل تیغه بینی  بهتر است تا جا به جا کردن آن . چرا؟ تیغه بینی همانند نهال درختی است که از ابتدا کج رشد کرده و به صورت همیشگی نمیتوان آن را صاف کرد ، به همین دلیل است که تیغه بینی منحرف حذف میگردد.

 

 

2 دیدگاه ها

  1. ایمپلنت گفت:

    در این عمل فقط بین دو سوراخ بینی برش ایجاد میشود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *