عمل زیبایی بینی - رینوپلاستی
راهنمای عمل زیبایی بینی ( پاسخ به سوالات شما )
بهمن ۹, ۱۳۹۵
عمل زیبایی بینی
پروتز گونه و پروتز چانه
بهمن ۱۰, ۱۳۹۵

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی

کلمه ی رینوپلاستی از دو واژه ی یونانی  ( rhinos ) به معنای « بینی » و ( plassein ) به  معنای « شکل دادن » , ریشه میگیرد. رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از شایع  ترین و مهم ترین اعمال زیبایی بدن است که در جهت بهتر شدن ظاهر بینی و صورت یا برطرف کردن نقایص مادرزادی و تروماتیک بینی انجام می شود . عمل زیبایی بینی یک عمل جراحی بسیار تکنیکی و ظریف بوده و آمیزه ای از علم و  هنر و تجربه می باشد. در رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی متقاضی باید بداند که چه میخواهد و انتظارات واقع بینانه و منطقی داشته باشد. در صورت عدم وجود مشکلات روحی و روانی شدید و انتظارات واقعی ، منعی برای جراحی وجود ندارد و در حین مشاوره با پزشک این خواسته ها با علم و تجربه ی جراح هماهنگ شده و می تواند بیمار را به حد معقولی از انتظارات برساند.

چه سنّی برای عمل زیبایی بینی مناسب است ؟
کلاً خانم ها و آقایان جوان تر,در مقایسه با افراد مسن کاندیداهای بهتری برای جراحی رینوپلاستی هستند. حداقل سن برای دختران 17-15 و برای آقایان   16-18سالگی می باشد. البته بلوغ فکری و روانی فرد از سن تقویمی اهمیت بیشتری دارد.

چه عمل هایی را می توان همزمان با عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) انجام داد ؟
– اعمالی که به منظور بهبود وضعیت تنفسی و مخاط بینی انجام میشود مانند: انحراف تیغه ی بینی-جراحی توربینِیت های بزرگ و پولیپ های کوچک بینی .
در صورت وجود سینوزیت شدید و پولیپ های بزرگ, بهتر است که جراحی آن ها چند ماه قبل از رینوپلاستی پانجام شود.
– اعمالی که به منظور متناسب تر شدن بینی با سایر اجزای صورت انجام میشود،مانند اصلاح وضعیت گونه ،چانه،برداشتن غبغب،جراحی زیبایی پلکها و گوش

عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) چه عوارضی دارد ؟
امروزه عوارض جراحی در صورتیکه جراح مجرب و ماهرباشد،بسیار کم می باشد.گاهی بیمار(10%) نیاز به عمل جراحی مجدد دارد که اغلب با اعمال جراحی کوچک و سرپایی قابل برطرف شدن است.این اعمال مجدد تا 9-6 ماه بعد از عمل اول قابل انجام نمیباشد.در حال حاضر،در اکثر مراکز،جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میشود که احتمال بروز عوارض بیهوشی در اافراد جوان و سالم بسیار اندک است.
جراحی رینوپلاستی تاثیر چندانی بر الرژی تندارد.البته در کوتاه مدت ممکن  است،علایم بیماری تشدید شود ولی در درازمدت تاثیری بر ان ندارد.

انواع روش های عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) کدامند ؟
دو روش اصلی جراحی به نام روش باز و بسته وجود دارد.در روش بسته،تمام برش ها در داخل بینی قرار دارند . در روش باز یک برش کوچک در دیواره پایین بینی داده میشود و باقی برش ها در داخل بینی می باشد.درصورت نیاز به تغییر شکل سوراخ های بینی ،در هر دو روش برش هایی در دو طرف سوراخهای بینی داده می شود.

عوامل موثر در نتایج عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) کدامند ؟
– طبیعت بینی که خود به سه بافت پوست،غضروف و استخوان بستگی دارد.پوست یضخیم و چرب مهمتری عامل محدود کننده می باشد،در اینموارد که به ان بینی گوشتی اطلاق می شود.اندازه بینی را خیلی نمیتوان کوچک نمود و انتظار یک بینی خیلی ظریف در فرد با بینی گوشتی ،دور از واقعیت می باشد.
– تکنیک جراح که دانش و تجربه و هنر وی نقش بسیار مهمی در رسیدن به نتیجه مطلوب دارد.
– مراقبت های پس از جراحی کهتمام توصیه ها  در یک برگه هنگام ترخیص به بیمار داده می شود.

نتایج عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) چه زمانی مشخص می شوند ؟
انتظار این که بعد از برداشتن اسپلینت ، بینی فرم دلخواه را داشته باشد،غیر واقعی می باشد.در روزهای اول بعد از جراحی تورم و کبودی اطراف چشم و بینی دیده می شود و تا ماهها تورم در خود بینی و نوک ان وجود دارد،بنابر این زمانی در حدود یکسال لازم است تا فرم نهایی بینی مشخص شود.در اینمدت ممکن است که شما راسرزنش کنند و یا بگویند که قیافه شما تغییری نکرده است(بخصوص اگر قبل با رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی شما مخالف بوده باشند)..مطمئن باشید که با برطرف شدن تورم اولیه صورت شما روز بروز زیباتر خواهد شد.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی  ( رینوپلاستی )
– ابتدا بیمار ویزیت شده،خواسته های بیمار شنیده می شود و بعد در مورد جراحی تصمیم گرفته می شود.
– قبل از جراحی باید آزمایشات روتین مانندcbc,diff-pt-ptt انجام شود.
– در بیماران بالاتر از 40 سال مشاوره داخلی درخواست می شود.
– داروهای ضد انعقادی مانند اسپرین،داروهای ضد التهابی  و برخی مکمل های گیاهی باید دو هفته قبل از جراحی قطع شوند.
– در مورد رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی بطور روتین،سی تی اسکن انجام نمی شود،مگر اینکه بیمار دچار شدید انحراف تیغه بینی،سینوزیت ویا پولیپ باشد.
– زمان تقریب جراحی 2-1 ساعت بسته به نوع بینی طول می کشد
– اکثر بیماران چند ساعت بعد از انتقال به بخش مرخص می شوند.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی )
– بعد از جراحی سر باید بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.کمپرس یخ بصورت یخهای خردشده برروی چشمها و گونه  به صورت متناوب به مدت 48 ساعت گذاشته شود،که این امر باعث کاهش تورم میشود.مقدار تورم 3-2 روز به حداکثر میزان رسیده و طی4-3 هفته کاهش می یابد ولی بعد از یکسال به طور کلی برطرف می شود.گرمای بالای محیط،مصرف زیاد نمک و الکل،فعالیت شدید بدنی باعث افزایش تورم بینی می شود.
– فعالیتهای نرمال بعد از48ساعت شروع میشوند.فعا لیت شدید و ورزش 3-2هفته ،بلند کردن وزنه سنگین6-4 هفته بعد از جراحی شروع میشود.از شنا کردن بمدت یکماه پرهیز نمایید.تروما و فشار بر روی بینی تا 8-6 هفته محدودیت دارد.
– از مکالمه طولانی مدت با تلفن بمدت 3-2 هفته بپرهیزید.
– در صورت وجود درد هر 6-4 ساعت میتوان از مسکن استفاده نمود.
– در صورت بروز اضطراب میتوان ازیک داروی ضداضطراب مانندxanaxدر طی 48-24 ساعیت بعد از جراحی استفاده کرد.
– به مدت یکهفته از پیرهن جلو بازاستفاده کنید.
– در روز اول رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی از غذای سبک و مایعات استفاده شود،بعداز ان میتوان خوردن غذاهای نرم را شروع کردولی از خوردنغذاهای سفت مانند سیب،ذرت،ته دیگ و ساندویچ پرهیز شود.
– ترشحات خونی از بینی بمدت 4-3 روز طبیعی میباشد و در صورت نیاز پانسمان زیر بینی را تعویض نمایید.
– فین کردن در طی 2 هفته ممنوع میباشد.در صورت وجود عطسه،با دهان باز عطسه نمایید.
– از مسواک نرم استفاده نمایید.
– تا موقعیکه اسپلینت دارید،شستشوی سر باید به روش ارایشگاه باشد مکه سر به عقب برمیگردد تا اسپلینت خیس نشود.
– روی بخیه ها با استفاده از Q-tipیک لایه نازک تتراسایکلین مالیده شود.
– استفاده از عینک بمدت یکماه ممنوع میباشد.در صورت لزوم،عینک باید بر روی پیشانی با استفاده از چسب فیکس شود.بهتراست در اینمدت از لنز تماسی استفاده شود.
– پوست بینی بعد از رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی ،به نور آفتاب حساس میشود.تا 6ماه باید از تابش شدید نورآفتاب،پرهیز نموده واز کرم ضدأفتاب باspf بالاتراز20استفاده نمایید.
– داروهای تجویز شده طبق نسخه مصرف شوند.
– درصورت بروز تهوع،استفراغ،تنگی نفس،تب بالاتر از 5/38،قرمزی،درد در محل بخیه ها و خونریزی فورا با مطب تماس بگیرید.
– معمولا برای بیماران از مش(پانسمان داخل بینی)استفاده نمیشود،مگر در صورت خونریزی شدید بینی و یا انحراف تیغه بینی که در اینصورت نیز بعداز 24 ساعت مش خارج میشود.
– اسپلینت7-6 روز بعد در مطب برداشته میشود.
– بخیه ها 7-6 روز بعد در مطب خارج میشوند،بعضی از بخیه ها تا ده روز در محل باقی میمانند.
– بعد از برداشتن اسپلینت میتوان پوست را به آرامی شستشو داد و از کرم پودر استفاده کرد.در صورت خشکی پوست میتوان از کرم مرطوب کننده استفاده کرد.
– بعداز خروج بخیه ها و اسپلینت،داخل بینی را با سالین شستشو دهید تا لخته ها و دلمه ها از بینی خارج شوند.
– کرختی و بی حسی نوک بینی که گاها دیده میشود،طبیعی بوده و بمرور زمان بهبود میابد.

نکاتی در مورد چسب زدن عمل زیبایی بینی :
مهمترین هدف چسب زدن،کنترل ورم بعداز رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و ممانعت از ایجاد فضای خالی برای تجمع خون و ادم زیر پوست میباشد.چسب زدن نقشی در شکل گیری بینی عمل شده ندارد.طول مدت چسب زدن بسته به نوع پوست و میزان تورم از 4-2هغفته متغیر میباشد.افراد با پوست چرب هر 2 روز یکبار و افراد با پوست نرمال و خشک هفته ای 2بار چسب را تعویض نمایند. درحال حاضر بهترین نوع چسب 3M micropore یک سانتیمتری میباشد.

شکستگی بینی
بینی در وسط صورت،برجسته ترین عضو صورت میباشد.بهمین علت در صدمات صورت ،بینی بیشتراز بقیه اجزاء صورت دچار صدمه میشود.شکستگی های بینی معمولا” در اثر صدمات مستقیم (تصادفات، نزاع، سقوط) ایجاد میشوند. در بالغین ممکن است باعث تغییرحالت تیغه میانی بینی،استخوان فک بالا و خونریزی شدید بینی شوند.گاهی این صدمات در کودکان ،بدون ایجا د شکستگیی باعث آسیب به مراکز رشد صورت شده و در آینده منجر به تغییر شکل بینی و انحراف به یک سمت میشود.
علائم شکستگی عبارتند از درد بینی،خونریزی بینی،تورم و کبودی اطراف چشمها و بینی،اشکال در تنفس و بدشکلی و تغییر ظاهری بینی

تشخیص:معاینه کلینکی اساس تشخیص میباشد،که در آن مشاهده دقیق و لمس استخوان بینی کمک زیادی به تشخیص مینماید،مخصوصا”در اطفال که رادیوگرافی به تشخیص کمک نمیکند.

درمان:بلافاصله بعد از ضربه بینی،کمپرس یخ تا 24 ساعت بر روی بینی و صورت باعث کاهش درد وتورم میشود. پس از24ساعت از کمپرس آبگرم استفاده کنید.شکستگی بینی در عرض چندروز جوش میخورد و فرصت محدودی برای جاانداختن آن وجود دارد.در مواردیکه همراه استخوان،غضروف هم آسیب دیده باشد،باید جراحی تیغه بینی را نیز همزمان انجام داد..در موارد شدید نباز به جراحیهای پیچیده تر میباشد.گاهی بدنبال ضربه شدید،هماتوم در تیغه میانی سپتوم تجمع میابد که باید تخلیه شود.
در بزرگسالان،جااندازی بطور سرپایی و بدون بیهوشی انجام میشود،ولی در کودکان درمان مشکلتر بوده و ممکن است به درمان زیر بیهوشی نیاز باشد.

انحراف تیغه بینی:
تیغه بینی،دیواره ایست که فضای بینی را به دوحفره چپ و راست تقسیم میکند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی میباشد.این تیغه گاهی در حین عبور جنین از کانال زایمانی،در طی فرایند رشد صورت و یا ضربه از خط وسط انحراف میابد،که به آن انحراف بینی میگویند.انحراف بینی یک مشکل داخلی بوده و ممکن است که در ظاهر مشخص نشود.
علایم انحراف بینی عبارتنداز گرفتگی بینی همراه با اشکال در تنفس،خرخر شبانه،خونریزی بینی،سردرد و سینوزیت مزمن.
انحراف تیغه بینی با معاینه فیزیکی،انجام سی تی اسکن و انجام اندوسکوپی بینی قابل تشخیص میباشد.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *